Pracownie

Sale terapeutyczne:

 • Pracownia kulinarna

Uczestnicy zajęć kulinarnych nabywają wiedzę przygotowywania prostych dań obiadowych, uczą się korzystania z przepisów kulinarnych, zapoznają się z metodami przechowywania produktów spożywczych. Dodatkowo w ramach zajęć prowadzony jest trening budżetowy grupowy, który ma na celu zwiększenie umiejętności planowania zakupów spożywczych według wcześniej ustalonego jadłospisu. Prowadzone zajęcia kulinarne uczą Naszych Uczestników odpowiedzialności oraz współpracy.

 • Pracownia rękodzieła

Podczas zajęć z rękodzieła Uczestnicy rozwijają zdolności manualne oraz kształtują koordynacje wzrokowo-ruchową. W grupie prowadzona jest nauka korzystania z szydełek, drutów, igieł. Uczestnicz m.in poznają techniki filcowania na sucho i mokro, tworzą biżuterie z koralików oraz obrazy patchwork’owe.

 • Pracownia plastyczna

W pracowni plastycznej prowadzone są zajęcia z zakresu rysunku, malarstwa przy użyciu farb akrylowych, olejnych oraz pasteli. Uczestnicy tworzą samodzielnie kartki okolicznościowe korzystając z dziurkaczy ozdobnych oraz wykorzystując metodę embossingu. Tematy zajęć dostosowane są do stopnia niepełnosprawności Uczestników. Osoby uczą się współpracy, podnoszą samoocenę tworząc wspólne prace zespołowe.

 • Pracownia stolarsko – ogrodnicza 

W pracowni stolarskie prowadzone są zajęcia doskonalące pracę w drewnie. Uczestnicy pod nadzorem terapeuty wypalają obrazy w drewnie oraz wycinają elementy ze sklejki na wyrzynarce. Wycięte elementy są zdobione metodą decoupage. W ramach zajęć Uczestnicy spędzają wolny czas w ogrodzie Naszej Placówki gdzie dbają o warzywa i owoce sezonowe oraz porządek.

 • Pracownia ceramiczna

Na pracowni ceramicznej Uczestnicy uczą się jak z gliny stworzyć proste rzeczy użytkowe, takie jak misy, kubki czy dzbany. Podczas zajęć pokazujemy jak uwolnić wyobraźnię i stworzyć unikatowy przedmiot. Uczestnicy podczas zajęć korzystają z różnego rodzaju mas, form gipsowych i szkliw ceramicznych. Do użytku dostępne jest koło garncarskie oraz piec do wypalania.

 • Pracownia komputerowa

Podczas zajęć komputerowych Uczestnicy uczą się obsługi komputera korzystając z podstawowych programów komputerowych oraz internetu. W ramach zajęć tworzony jest miesięcznik „Peryskop” ,do którego Uczestnicy piszą artykuły. Dzięki temu osoby rozwijają spostrzegawczość i wyobraźnię. W pracowni dostępnych jest sześć komputerów, drukarka i skaner, kserokopiarka.

 • Pracownia relaksacyjna

W sali relaksacyjnej prowadzone są zajęcia wyciszające przy muzyce relaksacyjnej oraz aromaterapii. W trakcie zajęć Uczestnicy mają możliwość odreagowania negatywnych emocji, obniżenia poziomu lęku oraz zaspokojenia potrzeb emocjonalnych.

 • Sala rehabilitacyjna

Podczas zajęć z rehabilitantem Uczestnicy biorą udział w ćwiczeniach ruchowych oraz masażach. Mają one na celu poprawę sprawności fizycznej, korekcję oraz kompensację odchyleń i braków rozwojowych. Prowadzone zajęcia pozwalają rozładować negatywne emocje, rozluźnić i wzmocnić mięśnie. 

 • Świetlica

Na świetlicy prowadzone są zajęcia integracyjne- gry stolikowe, kalambury, konkursy. Sala często z uwagi na wielkość wykorzystywana jest do organizowania zajęć z tańca integracyjnego oraz zajęć muzykoterapeutycznych. W wolnych chwilach Uczestnicy korzystają z telewizji, oglądając programy zgodne z zainteresowaniami oraz filmy na DVD.

 • Sale do treningu higienicznego

W naszym Ośrodku dostępne są natryski i pralki automatyczne. Dzięki temu Uczestnicy dbają o higienę osobistą i estetyczny wygląd. Podczas treningu Uczestnicy wyrabiają nawyk dbania o higienę osobistą, czystość i porządek otoczenia. Prowadzone zajęcia mają charakter praktyczny i teoretyczny.

 • Sale terapeutyczne

Sale terapeutyczne dostosowane są do potrzeb osób starszych cierpiących m.in. na zaburzenia pamięci. W sali terapeutycznej prowadzone są zajęcia dostosowane do potrzeb i stopnia niepełnosprawności Uczestników.